2013/02/27

Powieści podróżnicze, które musicie przeczytać!

książki podróżnicze
Książki podróżnicze to nie tylko Wojciech Cejrowski, który – nota bene – pisze naprawdę do rzeczy; książki podróżnicze to nie tylko poradnik i wspomnienia – to także "poważna" literatura, o czym przekonuje prawdziwy panteon literackich gwiazd, które nie tylko umilą podróż, ale i o podróży nam opowiedzą. Niniejszy blog to swego rodzaju – SUBIEKTYWNY! J – ranking literatury pięknej, która opowiada o podróżowaniu...


Po pierwsze – reportaż: Marquez i Kapuściński!

Jeśli wyjazdy, to przede wszystkim udokumentowane. ;) Każdy lubi cykać fotki – ja również, niestety nie każdy potrafi napisać o wyprawie w ten sposób, aby relacja zaparła dech w piersiach. A to było główną domeną dwóch nazwisk wielkich mistrzów literatury, którymi się fascynuje. O ile nasz rodak, Cesarz reportażu, nie miał problemów ze zmianą przestrzeni i pisaniem o niej niezależnie od szerokości i długości geograficznych, o tyle Marquez skupia się bardzo mocno na realiach południowoamerykańskich. Nie zmienia to faktu, że zarówno jeden, jak i drugi to prawdziwa ekstraklasa, a książki takie jak Wojna futbolowa czy Na fałszywych papierach w Chile zajęły poczesne miejsce w literackim świecie reportażu!

Po drugie – Hiszpania oraz Afryka Hemingwaya

Kolejny noblista, który potrafił odbierać świat jak najbardziej namacalnie, sensualnie, zmysłowo. Opisy polowań z Zielonych wzgórz Afryki wydanych po raz pierwszy w latach trzydziestych po dziś dzień doskonale oddają ducha dzikich sawann północnej Afryki właśnie. Jednocześnie – fascynacja kulturą Hiszpanii, która świetnie oddawana jest w wojennej książce Komu bije dzwon, najsłynniejszym bodaj dziele Amerykanina... Jeśli chcecie poznać zakątki zwrotników, Hemingway jest pozycją wręcz obowiązkową!

Stasiuk: Jadąc do Badabag

książki podróżnicze
Chyba najwybitniejsza książka Andrzeja Stasiuka, będąca zapisem przeżyć i doświadczeń (zarówno rzeczywistych, jak i wewnętrznych) z wojaży autora po Europie Środkowej. Poniekąd – książka typowo podróżnicza, zza zasłony geografii i zmieniających się pejzaży wynurza się jednak refleksja natury wręcz filozoficznej, która nieraz potrafi zadziwić swoją celnością. Kto jeszcze nie czytał – koniecznie musi narobić zaległości, bo to kanon współczesnej literatury polskiej!

Ciąg dalszy bez wątpienia nastąpi – tymczasem tyle. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz