2014/03/14

Wyprawy górskie. Jak się do nich przygotować?

wyprawy górskieBez względu na to, czy jesteśmy zainteresowani wyprawą w polskie Tatry, czy może marzą nam się najwyższe szczyty świata, wszystkie wyprawy górskie muszą być poprzedzone właściwym przygotowaniem. Zresztą, aby potraktować tę sprawę poważnie, wystarczy jedynie poczytać o wszystkich tych wypadkach, które spotkały ludzi niedoświadczonych, kompletnie zaskoczonych nagłą zmianą górskiej pogody lub temperatury, drastycznym spadkiem widoczności czy zwyczajnym przeciążeniem organizmu. Aby tego natomiast uniknąć, niezbędne jest pamiętanie o kilku ważnych sprawach.


Zaplanuj trasę na miarę swoich możliwości
Kwestia przygotowania jest zależna w sposób bezpośredni od kwestii planowanej trasy, dlatego po pierwsze i najważniejsze – zastanówmy się nad przebiegiem naszej wycieczki. Inaczej podejdziemy bowiem do spaceru po Dolinie Kościeliskiej, a inaczej do wyprawy na Kilimandżaro. Pamiętajmy jednak nie tylko o uwzględnieniu uwarunkowań estetycznych na konkretnym szlaku, ale także o uwzględnieniu możliwości naszych oraz wszystkich uczestników wycieczki. Po wtóre wreszcie, niewybaczalny błąd stanowią wyprawy górskie bez mapy i tu również ważne jest, aby uwzględnić ewentualne błędy autorów map na temat czasu przejścia poszczególnych odcinków.

Odzież górska i buty
Kolejna ważna sprawa to odpowiednia odzież i odpowiednie buty, których brak zepsuł już niejedne wyprawy górskie, szczególnie wśród amatorów. Rady-klucze? Ubieranie się w sposób warstwowy, bielizna termiczna i buty o odpowiedniej wysokości oraz chroniące kostkę przed nadmiernymi wygięciami.

Jeśli weźmiemy pod uwagę powyższe rady i uzupełnimy je o odpowiedni sprzęt (np. kijki do chodzenia), prowiant i elementarną wiedzę na temat zachowania się w określonych sytuacjach, nie będzie mowy o wyprawie nieudanej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz