2015/05/07

Ras Dashen – jeden z najwyższych szczytów Afryki


ras dashen

Dziś wyruszymy w podróż nieco dalszą, i odwiedzimy – przynajmniej myślami – czwarty co do wielkości szczyt Afryki. Ras Daszan sięga 4543 m n.p.m., co czyni go najwyższym szczytem Etiopii oraz całej Wyżyny Abisyńskiej.


Zdobycie Ras Dashen – czy inaczej Ras Daszan – to marzenie niejednego podróżnika. Wyprawa wiedzie przez wyjątkowo malownicze zakątki, aż na szczyt wygasłego wulkanu w górach Semien. Po drodze docenić można dziką przyrodę, florę i faunę, obcować ze wspaniałą kulturą Abisynii, gdzie mieszają się tradycje i religie. Etiopia to kraj, w którym nie można się nudzić. Inne atrakcje, które mogą poprzedzić wejście na szczyt, to odwiedzenie kościołów Lalibeli, klasztorów na jeziorze Tana, warto też zobaczyć Gonder i jego zabytki.

Wyprawa na Ras Dashen wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Z całą pewnością nie jest to zwykła górska wycieczka. Musimy liczyć się z pewnymi zagrożeniami, których nie znamy z ani z codziennego życia w naszym kraju, ani – prawdopodobnie – a podróży, które zwyczajowo odbywamy. Pierwszym z zagrożeń są oczywiście tropikalne choroby. To ich najbardziej obawiają się osoby, które nie były dotąd w Afryce. W Etiopii problemem są również tak zwane choroby brudnych rąk.

Wybierając się na Ras Dashen, trzeba liczyć się z możliwością spotkania dzikich zwierząt, nieznanych nam owadów, a także z bardzo silnym słońcem. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do gorąca, może nam być bardzo ciężko się zaaklimatyzować. Bez odpowiedniego przygotowania, będziemy narażeni na udar słoneczny.


Cała wyprawa wymaga odpowiedniego podejścia, długich przygotowań i dobrej kondycji. Podróżnicy wybierają się na szczyt w zorganizowanych grupach. Wyprawy są też organizowane przez specjalistyczne biura podróży, kluby wspinaczkowe i stowarzyszenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz