2015/08/19

W kraju kangurów. Zwiedzamy Australię!


Australia, Terra Australis, Oz lub po prostu Aussie. Tak zwykło nazywać się ten południowy kontynent odkryty przez Holendrów w XVIIw. Ówcześnie zamieszkały przez rdzenną ludność- Aborygenów- dziś w dużej mierze zdominowany został przez europejczyków (prawie połowa populacji jest pochodzenia brytyjskiego, ze względu na siedemnastowieczna ekspansję Państwa Brytyjskiego na terenach wschodnich). 


Tereny Oceanii od dawna fascynują przyjezdnych swoją bogatą kulturą i krajobrazem, a ten w istocie zapiera dech w piersiach. Trudno się dziwić, gdyż ze względu na rozpiętość, kraj ten leży aż w trzech strefach klimatycznych, a każda z nich charakteryzuje się inną specyfiką terenu. Począwszy od północnych wybrzeży znajdujących się w strefie równikowej, która stanowi znikomy procent części kontynentu przechodzimy do klimatu zwrotnikowego, który zdominował obszar centralny. Ponadto, przy wschodnich i południowo-wschodnich wybrzeżach zauważyć można charakterystyczne cechy klimaty śródziemnomorskiego lub morskiego, podczas gdy po drugiej stronie kontynentu występuje klimat umiarkowany. 

2/3 obszaru Australii stanowi naturalna roślinność stepowa, sawanny, a w centralnej części kontynentu pustynie lub półpustynie. Różnorodność klimatyczna przekłada się bezpośrednio na bardzo urozmaicony zasób fauny i flory tego terenu. Z tego względu uważany jest za kraj, na którego obszarze można zaobserwować dominujące gatunki charakterystyczne dla różnych stref klimatycznych. Samo położenie kontynentu rzutuje także na odwróconą kolejność pór roku. Tak jak w centralnej Europie styczeń to jeden z najzimniejszych miesięcy roku, tak w Australii to okres upalnych letnich dni. Tak jak klimat i roślinność pozostawia szerokie pole do popisu, tak samo ukształtowanie terenu raczej stanowi płaską powierzchnię- średnia wysokość terenu nie przekracza 330m, a najwyższy szczyt to Góra Kościuszki (2228m n.p.m.), znajdujący się w najwyższym paśmie Wielkich Gór Wododziałowych- Alp Australijskich. Góry Wododziałowe wpisały się w standardowy krajobraz południa kontynentu. Nie bez powodu określa się je mianem Wielkich- ich podstawa w najszerszym miejscu sięga blisko 800km (dla porównania rozpiętość Polski północ-południe wynosi 649 km).


Atrakcyjność Australii to nie tylko urozmaicony klimat, to także bogata kultura regionu i sama historia dziedzictwa tego państwa- kontynentu. Rdzenna ludność Aborygenów obecnie liczy niewiele ponad 500 tys. mieszkańców i zamieszkuje obecnie rezerwaty przyrodnicze i Parki Narodowe w zachodniej i północnej części kontynentu. Na początku osiedlania się Europejczyków tereny zdominowane były przez ludność plemienną, która od pokoleń prowadziła koczowniczy, a nawet wędrowny tryb życia w zgodzie z tradycyjnymi zwyczajami polowań- łowiectwo, myślistwo i rybołówstwo. Po rozpoczęciu kolonizacji socjalizacja Aborygenów była prowadzona droga przymusu, wielu z nich do tej pory odrzuca panującą w państwie politykę i żyje według kulturowych zwyczajów. Na szczęście, współczesna kultura młodych pokoleń garściami czerpie z historii swojego kraju i tak tradycje plemienne obecnie znaleźć można np. na talerzu. Popularnym stała się rdzenna kuchnia tzw. Bush Trucker Food. W menu dominuje mięso kangurze, jaszczurki, węże, żółwie i strusie, owady i insekty oraz zioła, nasiona, serca palmowe i owoce.


Aby poznać ten kraj od podszewki opisy oraz internetowe przewodniki nie pomogą. Trzeba na własnej skórze poczuć suchy klimat pustynnych piasków, na własnym języku zakosztować kulturowych potraw i na własne oczy zobaczyć takie miejsca, jak górę Urulu (Ayers Rock) i malowidła naskalne lub zwiedzić największą rafę koralową na Ziemi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz