2016/02/25

Etiopia, czyli Ras Dashen i wiele innych atrakcji

ras dashen
Etiopia to jeden z najuboższych krajów świata, jedynym dużym ośrodkiem gospodarczym jest jego stolica Addis Abeba. To niezwykle stare państwo zamieszkiwane jest obecnie przez prawie sto milionów osób (do XIX wieku tylu ludzi żyło w całej Afryce), co czyni je jedno z najludniejszych państw na całym kontynencie afrykańskim.

Na północy Etiopii w górach Semien (to tam mieszkali kiedyś Felaszowie, wyznawcy judaizmu, zwani Czarnymi Żydami) znajduje się niezwykle atrakcyjne miejsce. Ras Dashen, bo o nim mowa to czwarty pod względem wysokości nad poziomem morza punkt na Czarnym Lądzie. Cała Etiopia nie bez powodu nazywana jest często Tybetem Afryki. To niezwykle malowniczy, ale także bardzo wymagający kraj. Ras Dashen to wygasły wulkan, który liczy sobie ponad 4500 metrów. Na wysokości powyżej 3000 m. n.p.m. występuje roślinność wysokogórska, lecz szczyt ten zdominowany jest przez nagie skały.

Tak jak często to bywa w przypadku Afryki, także Etiopia słynie z dzikiej przyrody. A okolica gór Semien jest miejscem niezwykle dzikim nawet jak na Czarny Ląd. Niestety z dzikością wiążą się mniej pozytywne aspekty takie jak choroby tropikalne czy tak zwane choroby brudnych rąk.

Etiopia jest nie tylko miejscem słynącym z różnorodnego krajobrazu. To także prawdziwa mieszanka tradycji, kultur i religii. Na przestrzeni wieków spotykali się tu wyznawcy trzech wielkich religii monoteistycznych – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Jednak wyznaniem dominującym od setek lat jest tam chrystianizm. Etiopią za czasów dynastii Salomonidów była prawdziwym bastionem tej religii, otoczona z prawie wszystkich stron przez młode państwa muzułmańskie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz