2015/07/17

Korona Ziemi - kilka ciekawostek


Korona Ziemi, tak określane są najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. Większość z nas potrafi wymienić je bez problemu: Mont Everest, Kilimandżaro itd. Jednak tak pozornie oczywista rzecz jak wybór najwyższego szczytu danego kontynentu, może okazać się nie takie proste.


Po przykład nie trzeba sięgać daleko, ponieważ problem sprawia wytypowanie najwyższego szczytu Europy.

Dla Międzynarodowej Unii Geograficznej najwyższy szczyt Starego Kontynentu, to leżący na francusko – włoskiej granicy Mount Blanc (4810 m n.p.m.). Jednak wiele osób za najwyższy szczyt Europy uważa leżący w Rosji wygasły wulkan Elbrus (5642 m n.p.m.). Spór wynika z tego, że Kaukaz – łańcuch górski do którego należy Elbrus, ma więcej wspólnego z azjatyckim pasmem górskim, niż z europejskim.

Kolejną zagwozdką jest określenie czy Australia to kontynent?

Reprezentująca Australię w Koronie Ziemi Góra Kościuszki ze swoimi skromnymi 2230 m n.p.m. bardziej kojarzy się z rekreacyjną górą na rodzinna wyprawę, aniżeli wyzwanie dla prawdziwych alpinistów. W 1986 r. alpinista Reinhold Messner dokonał zmiany i do Korony Ziemi zaczęto zaliczać Australię wraz z Oceanią. Tym sposobem miano najwyższego szczytu kontynentu otrzymał Puncak Jaya (4884 m n.p.m) w Indonezji.

Kolejną ciekawostką jest fakt że Korona Ziemi nie powstała z inicjatywny alpinistów. Na pomysł połączenia najwyższych szczytów kontynentów wpadł …. amerykański biznesmen Richard Bass. To właśnie on postanowił jako pierwszy zdobyć Koronę Ziemi, jeszcze z Górą Kościuszki. Zadanie ukończył zdobywając Mont Everest 30 kwietnia 1985r.

Pierwszym Polakiem który zdobył wszystkie szczyty był Leszek Cichy. Ostatni szczyt zdobył w 1999r. będąc 57 osobą, która dokonała tego wyzwania. Pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi była Anna Czerwińska, dokonując tego jako 66 osoba w historii.

Na koniec dla przypomnienia wszystkie szczyty Korony Ziemi w kolejności od najmniejszego
  • Góra Kościuszki (2228 m n.p.m.) Australia
  • Mont Blanc (4810 m n.p.m.), Europa, Francja
  • Puncak Jaya (4884 m n.p.m.), Australia i Oceania
  • Mount Vinson (4892 m n.p.m.), Antarktyda
  • Elbrus (5642 m n.p.m.), Europa, Rosja
  • Kilimandżaro (5895 m n.p.m.), Afryka, Tanzania
  • McKinley (6194 m n.p.m.), Ameryka Północna, Stany Zjednoczone
  • Aconcagua (6961 m n.p.m.), Ameryka Południowa,
  • Argentyna Mount Everest (8850 m n.p.m.), Azja, Nepal/Chiny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz